Stomatolog Tel: +48 797 995 318

Zadaj pytanie
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
Renata Scześniak-Kącikowska 14:00-20:00 12:00-20:00
Robert Szamborski 18:45-19:30
Sebstian Kaczor 14:00-19:30 08:30-13:00 14:00-18:00
Karolina Stefańska 08:00-13:00 14:00-19:00 08:00-14:00
Elżbieta Borychowska 14:00-19:00

ORTODONTA:

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
Adrianna RosochackaSpecjalista dziecięcy 13:00-20:00

Codzienna profilaktyka pomaga zapobiec problemom związanym z chorobami jamy ustnej, jest też tańsza i mniej bolesna niż leczenie chorób, którym uda się zapobiec.

Cennik:

  • Konsultacja stomatologiczna - od 50 zł
  • Skaling+piaskowanie+fluoryzacja - 250 zł
  • Wypełnienie - od 70 zł
  • Wybielanie zębów - 550 zł

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest bardzo ważny dla ogólnego samopoczucia, pozwala czuć się i wyglądać młodo, umożliwia spożywanie pokarmów i mówienie. Właściwa higiena jamy ustnej to czyste zęby, różowe, zdrowe dziąsła oraz świeży oddech.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Wszystko zależy od … naszego wieku. Inaczej dbamy o higienę u dzieci a inaczej u osób dorosłych. Ogólne zasady są jednak wspólne:

1. Szczotkuj. Dokładne szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie. Szczotkujemy powierzchnie zębowe wewnętrzne, zewnętrzne i żujące. Odpowiednia pasta to ta, zawierająca fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy, a odpowiednia szczoteczka to ta używana codziennie.

2. Nitkuj. Do czyszczenia powierzchni międzyzębowych używamy nici dentystycznych, irygatorów, szczoteczek międzyzębowych, wykałaczek oraz innych dostępnych na rynku narzędzi pomocniczych.

3. Płucz. Jeśli chcesz oczyścić całą jamę ustną, miejsca niedostępne i język stosuj płyny do płukania jamy ustnej, które usuwają bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech, choroby dziąseł i płytkę nazębną.

 

4. Nawyki żywieniowe są równie ważne jak higiena jamy ustnej. Dzieci i dorośli powinni ograniczyć spożywanie przekąsek między posiłkami, szczególnie tych, które zawierają cukier i skrobię. Niemowlęta również narażone są na próchnicę (próchnica butelkowa), dlatego pamiętaj, aby nie pozwalać dziecku ciągle „popijać” mleko lub soki, postaraj się po każdym posiłku (również po karmieniu piersią) wypłukać dziecku jamę ustną podając wodę lub przecierając dziąsła wilgotną ściereczką. W nocy podawaj dziecku do picia tylko wodę.

5. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta w gabinecie powinna odbyć się przed ukończeniem 3 roku życia. Co czeka nas w gabinecie stomatologicznym? Przegląd uzębienia z instruktażem higieny jamy ustnej. Usuwanie złogów nazębnych – czyszczenie – powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Jest to zabieg niemalże bezbolesny – wszystko zależy od wrażliwości zębów i szyjek. Lekarz lub higienistka usuwa kamień nazębny i płytkę bakteryjną (osad). Zabieg ten można wykonać bezpłatnie w gabinetach posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia raz na 12 miesięcy. Dla usunięcia przebarwień i rozjaśnienia zębów wykonuje się zabieg piaskowania. Zalecane jest odwiedzanie lekarza dentysty, co 6 miesięcy w ramach wizyt kontrolnych.

6. Higiena przyborów do szczotkowania. Szczoteczka powinna być wymieniana, co 10-12 tygodni – po tym czasie włosie jest już zużyte. Płukaj pod bieżącą wodą po każdym użyciu i pozostaw do wyschnięcia – nie zakrywaj nakładkami. Nie zostawiaj zanurzonej w kubeczku z wodą. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Wymieniaj szczoteczkę po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Nie pożyczaj nikomu ani od nikogo szczoteczki do zębów. Nie pozwalaj, aby szczoteczki domowników się stykały.

Zamknij
Imię i nazwisko: E-mail: Nr telefonu: Wiadomość:
Uwaga: formularz kontaktowy nie służy do umawiania wizyt, w tym celu prosimy o dokonanie rezerwacji online, kontakt telefoniczny lub osobisty.
Proszę uzupełnić wszystkie wymagane pola oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych.